Anasayfa » İlkyardım Eğitimi Nasıl Seçilir?

İlkyardım Eğitimi Nasıl Seçilir?

İlkyardım Eğitimi, aniden meydana gelen bir sağlık ve yaralanma durumlarında planlı ve programlı öğretilmiş uygulamaları içermektedir. Bunun için verilecek kurs eğitimlerinde öncelik hayat kurtarmaya yönelik olmalıdır. Ayrıca acil durumların etkilerini en aza indirmek de mühimdir. İşte tam da bu noktada iyi bir kurs seçimi çok önemlidir.

İlkyardım Eğitimi Nedir?

İlkyardım Eğitimi bir kişiye acil durumlarda müdahale ederek hayatını kurtarma ya da acil durumların etkilerini en aza indirme uygulamasıdır. Yani yaralanma ya da benzeri durumlarda yapılan ilk müdahaledir. Bunun için kurs seçimi kapsamında, İlkyardım Eğitimi nasıl seçilir konusu çok önemlidir. İyi bir kurstan alınacak Temel İlkyardım Eğitimi ile doğru uygulama yapabilirsiniz.

Kare Akademi Farkıyla İlkyardım Eğitimi Nasıl Seçilir?

İlk Yardım Eğitim Merkezi noktasında Kare Akademi Eğitim Merkezi olarak sizlere sunacağımız hizmet olanakları ile kendi güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Bunun yanında başkalarının hayatına da kritik zaman dilimlerinde bizden alacağınız doğru bilgi ile dokunabilirsiniz. Kurs seçimi konusunu etkileyen İlkyardım Eğitimi nasıl seçilir için aşağıya göz atın.

1 – Profesyonel Teknik Ekip

İlkyardım Eğitimi noktasında profesyonel eğiticiler olmalıdır. Bu konuda Kare Akademi İlkyardım Merkezi teknik eleman kadrosuyla hizmetinize hazırdır. Öğrenci odaklı eğitim anlayışına uygun olarak eğitim verilmektedir.

2 – Uygun Fiyatlı İlk Yardım Eğitim Ücreti

Kare Akademi olarak, ücretsiz danışmanlık hizmetinin yanında uygun fiyatlı ve ekonomik İlkyardım Eğitimi vermekteyiz. Fiyat noktasında İlkyardım Eğitimi ve fiyatları dönem dönem değişmektedir. Bunun için fiyat konusunda net bilgi almak için, sitemizde yer alan iletişim numarasından bizlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca İlkyardım Eğitimi nasıl seçilir noktasında önemli olan fiyat konusunda;

 • İl Sağlık Müdürlüğü Fiyat Tespit Komisyonu tarafından belirlenen 2023 fiyat anlayışına göre üstünde ya da altında ücret biçilemez.
 • Adayların sınav öncesi ücreti yatırmış olması gerekir.
 • Kare Akademi olarak kredi kartına 12 taksit imkanı ile adaylara kolaylık sunmaktayız. Bu detay ilk yardım kurs seçimi konusunda önemlidir.

3 – Öğrenci Odaklı, Kapsamlı ve Destekleyici İlkyardım Eğitimi

Özellikle kritik süreçleri yönetme ile ilgili yeni bilgiler öğrenmek, bazen sizler için zorlayıcı gelebilir. Bu konuda destekleyici uzman kadromuz ile ilerlemekteyiz. Bunun yanı sıra öğrenci odaklı eğitim ve sonrasında başarıya göre sertifika kazanımı sağlanmaktadır. Genel olarak 14 İlk Yardım Eğitimi konuları ile kapsamlı eğitim verilmektedir;

Genel ilk yardım bilgileri
Hasta, yaralı ve olay yerinin değerlendirilmesi
OED Eğitimi
Temel yaşam desteği
Kanamalarda İlkyardım Eğitimi
Yaralanmalarda ilk yardım bilgisi
Yanık, donma ya da sıcak çarpmalarında ilk yardım
Kırık, çıkık, burkulma durumlarında İlkyardım Eğitimi
Bilinç bozukluğu bilgileri ve eğitimi
Zehirlenme durumlarında ilk yardım
Hayvan ısırmalarında ilk yardım
Göz, kulak, burun gibi organlara yabancı cisim kaçmasında uygulanacak bilgiler
Boğulmalarda ilk yardım
Hasta ve yaralı taşımada ilk yardım

İlk Yardım Eğitimi soruları içeriği bu konulardan çıkmaktadır. İyi verilen eğitim sonrasında başarısız olmak imkansız hale gelir.

4 – Kanuna Uygun İlkyardım Eğitimi

Zorunlu Temel İlk Yardım Eğitimi Sağlık Bakanlığınca 16 saat (2 gün) olarak belirlenmiştir. Yani tehlikeli, az tehlikeli, çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde;

 • Çok tehlikeli işyerlerinde 10 kişiden 1 kişi
 • Tehlikeli işyerlerinde 15 kişiden 1 kişi
 • Az tehlikeli işyerlerinde ise 20 kişiden 1 kişinin bu eğitimi alması zorunlu hale gelmiştir.
 • Bunun yanı sıra çalışan sayısı 1 kişi bile olsa tehlike sınıfı fark etmeksizin bu eğitim zorunludur.
 • Sınıflar bir eğitmen için 7 kişi ile sınırlıdır. Ayrıca maksimum oranda da 21 kişi ile sınırlandırılmıştır. Yani 7 kişi ve katlarında her katılımcı için 2. ya da 3. eğitici zorunludur.

5 – Yüz Yüze Kaliteli İlkyardım Eğitimi ile Sınavda Üstün Başarı

İlkyardım Eğitimi Sağlık Bakanlığı tarafından 21 kişi ile sınırlandırılmıştır. Bunun yanı sıra; katılımcı sayısı 5 kişi altında ise, kurs seçimi noktasında Kare Akademi olarak genel katılımlı programlar düzenlemekteyiz.

 • Hafta içi ve hafta sonu saat 09.00 – 17.00 arasında İstanbul’da tamamı yüz yüze eğitim vermekteyiz. Hafta sonu olması, çalışanlar için büyük avantaj sağlamaktadır.
 • Verdiğimiz kaliteli kurs hizmeti sayesinde, İl Sağlık Müdürlüğü denetiminde sınav yapılmaktadır. Sınavdan 100 üzerinden 85 ve üzeri not ile 3 yıl geçerliliği olan sertifika kazanabilirsiniz.
 • Sınav 2 aşamalı olup, çoktan seçmeli ve uygulamalı olmaktadır.
 • Bakanlıkça verilen sınav hakkı 2′ dir.

6 – Geçerliliği Kabul Gören Sertifika

İlkyardım Eğitimi geçerliliği olan sertifika konusunda, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ve ruhsat almış kurumlar tarafından verilir. Bu kişilerin de mutlaka “İlkyardım Eğitmeni Sertifika Belgesi” vardır. Kurs seçimi noktasında dikkat etmeniz gereken en önemli husus budur.

Sınavı başarıyla geçen adaylara, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlar “İlk Yardım Eğitimi Sertifika” ve “İlk Yardımcı Kimlik Kartı” vermektedir.
Bireysel olarak kurum belgevermez. Kurs seçimi noktasında buna dikkat edin.
3 yıllık geçerlilik süresi dolan “Sertifika Güncelleme Eğitimleri” yapılmalıdır.

7 – Ulaşım Kolaylığı

Kare Akademi ulaşım yönünden her yere yakınlığı noktasında kurs seçimi olarak tercih edilecek konumdadır. İlkyardım Eğitimi nasıl seçilir için bu, adaylar tarafından önemli bir detaydır. Kurs seçimi konusunda bu detayı göz önünde bulundurun.

8 – Destekleyici Eğitim Süreci

Eğitim süreci boyunca destekleyici kurs çalışmalarımız sayesinde, Kare Akademi İlkyardım Merkezi olarak sınavdan üstün başarı vaat etmekteyiz. Bu noktada adaylar;

 • Eğitim sonunda adaylar belge için değerlendirme sınavına katılmalıdır.
 • Bu sınav 2 aşamalı olarak yapılır. Yani teorik ve uygulamalı yapılmaktadır.
 • Sınavlar ücretlidir. Ancak yeni başlayanlar için ilk sınav ücreti kurum tarafından karşılanmaktadır. Kurs seçimi değerlendirmelerinde önemli bir detaydır.
 • Sınav hafta sonu yapılır.
 • Her sınav grubu 10 kişiden oluşur.

İlkyardım Eğitimi Noktasında Sertifikalı Kurs Neden Önemlidir?

İlk yardım üzerinden belge almak, acil durumlarda doğru müdahale için önemlidir. Kaliteli kurslardan alacağınız İlk Yardım Eğitimi noktasında, sınavdan üstün başarı gösterebilirsiniz. Sonrasında geçerliliği olan belge sahibi olabilirsiniz. Peki belgeli kurs, ilk yardım konusunda nasıl avantajlar sağlar.

Güvenlik Avantajı: İlk yardım belgesi almak, işyerinde ve sosyal yaşam içinde güvenlik arttırıcıdır. Acil durumlarda doğru müdahale ancak kapsamlı alınan eğitim ile sağlanır. Bu da iyi bir kurs seçimi ile mümkün olmaktadır.

İş İmkanları Avantajı: İlk yardım konusunda alınacak sertifika ile uygun şartları sağlayan adaylar iş başvurusunda bulunabilir. Yani bu noktada alınan belgenin geçerliliği vardır. Kare Akademi İlkyardım Merkezi olarak geleceğe güvenle bakmanıza yardımcı olabiliriz.

Kendinizi ve Başkalarını Kurtarma Fırsatı: İlk yardım belgesi sahibi olmak demek, kritik durumlarla başa çıkacak bilgi ve beceriye sahip olmak demektir. Böylelikle hem kendinizi hem de başkalarını kurtarabilirsiniz.

İlk Yardım Ekipmanlarını Doğru Kullanabilme İmkanı: İlk yardım belgesine sahip adaylar acil durumlarda doğru müdahaleyi bu sayede yapmaktadır. Kare Akademi İlkyardım Merkezi olarak hep tam ekipman sağlamakta, hem de uygulamalı olarak teorik bilgileri öğretmekteyiz.

Sonuç itibariyle, bu belgeye sahip olmak için iyi bir kurstan eğitim almalısınız. Bu sayede acil durumlar için gereken tüm bilgi ve becerileri doğru bir şekilde öğrenmiş ve kullanmış olursunuz.

Kare Akademi İlk Yardım Eğitimi Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanlığı tarafından yetkili merkezimizde adaylar 16 saatlik yani 2 günlük Temel İlkyardım Eğitimi Kursu’na katılmalıdır. İlkyardım Eğitimi nasıl seçilir noktasında en doğru kararı verdikten sonra, kayıt esnasında hazırlayacağınız evraklar şunlardır;

Temel İlkyardım Eğitimi için Gereken EvraklarKimlik fotokopisi 1 tane fotoğraf
İlk Yardım Yenileme Eğitimi için Gerekli Evraklarİlk Yardım Belgesi 1 tane fotoğraf Kimlik fotokopisiİlkyardımcı Eğitimi Belgesi kayıp ise eğer, 150 TL ücreti İl Sağlık Müdürü döner sermaye hesabına yaptırmalısınız. Sonrasında dilekçe ile başvuru yapmalısınız.

A – İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

Kayıt sonrası ister hafta içi, isterseniz de hafta sonu için ayarlama yapabilirsiniz. Ardından 16 saatlik eğitim sonrasında;

 • Sınava Bakanlık memurları ile yetkili ilk yardım eğitmenleri katılır.
 • Sınav teorik ve uygulamalı olarak 2 bölümde yapılır ve değerlendirilir.
 • Sınavdan 100 üzeri 85 ve üstü alanlar belge almaya hak kazanır.
 • Bu sertifika 3 yıl geçerlidir. Bu süre sonunda değerlendirme sınavı sonucuna göre “Güncelleme Eğitimi” alabilirsiniz. Güncelleme Eğitimi, Temel İlk Yardım Eğitimi süresinin yarısı kadar olacak şekilde düzenlenmektedir.
 • Yönetmeliğe göre belge verme yetkisi Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı eğitim merkezlerine aittir. Ancak belge sahibi eğitmenler tarafından bireysel sertifika verilmez.
 • Kurum doktorlarının amacı eğitim boyunca bilgi vermektir, belge vermek değildir.

B – İlk Yardım Eğitimi Nereden Alınır?

İlkyardım Eğitimi, birçok kuruluş tarafından verilmektedir. Ayrıca özel kuruluşlar da bu eğitim olanağını sunar. İlk Yardım Eğitimi veren kuruluşlarda eğitim, uzman eğitmenler tarafından verilir. Bu noktada kaliteli ve kapsamlı eğitim hizmetimizle Kare Akademi İlkyardım Merkezi olarak başarı odaklı kurslar alabilirsiniz. Vereceğimiz eğitim imkanıyla sınavdan başarılı olup, belge almaya hak kazanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir