Anasayfa » İlkyardım Sertifikası: Neden Gereklidir?

İlkyardım Sertifikası: Neden Gereklidir?

İlkyardım sertifikası, hastalık ya da kaza gibi acil durumlara bağlı ilk müdahalede doğru uygulamanın yapılması bakımından oldukça önemlidir. Başta kendi güvenliğiniz olmak üzere, ilkyardım sertifikası neden gereklidir hususunda faydalı olmak için bu belgeye sahip olmalısınız.

Bu noktada sertifika programı kapsamında kaliteli eğitim veren özel kurslardan destek alabilirsiniz. Kare Akademi İlkyardım Merkezi bünyesinde verdiğimiz eğitimle, ilkyardım sertifikası neden gereklidir noktasında bir cana hayat verebilirsiniz. Bunun yanında eğitim sonrası alacağınız eğitici sertifikası ile uygun yerlerde çalışma imkanına da sahip olabilirsiniz.

İlkyardım Sertifikası Nedir?

İlkyardım sertifikası temel ilk yardım eğitimini başarıyla bitiren adaylara, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan verilen belgedir. Amaç, acil ve ani durumlarda yaralı ya da hastaya ilk müdahaleyi yapabilmektir. Sertifikası bulunmayan ve bu eğitimi almayan kişiler kesinlikle olaya müdahale edemez. Bu noktada Kare Akademi İlkyardım Merkezi olarak sertifikasyon sürecinde yanınızdayız.

İlkyardım Sertifikası Niçin Gereklidir, Ne İşe Yarar?

İlkyardım sertifikası almak, acil durumlarda yetkinlik derecenizi kullanabilmeniz açısından mühimdir. Bunun yanı sıra bazı avantajları ile ilkyardım sertifikası neden gereklidir?

Güvenlik Faydası: İlk yardım sertifikası programı dahilinde alınan belge sayesinde hem iş yerlerinde hem de günlük hayatta güvenliğinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca başkalarına da ilkyardım sertifikası neden gereklidir noktasında, acil durum müdahalesinde bulunma yetkisine sahip olabilirsiniz.

İş Fırsatları: Sertifikasyon sürecinde alacağınız ilk yardım eğitmeni sertifikası ile uygun alanlarda çalışma fırsatı elde edebilirsiniz. Temel ilkyardım sertifikası bu noktada yetersizdir. Yani ilk yardım sertifikası olan hastanede çalışır konusunda, ilkyardım eğitmeni sertifikasının bulunması gerekir. Kare Akademi İlkyardım Merkezi bünyemizde alacağınız eğitici eğitimi sonrası sertifikayla iş alternatiflerini yakalayabilirsiniz.

Kendinize ve Başkalarına Faydalı Olma: Bünyemizde vereceğimiz eğitim bilgileri dahilinde hazırlanan sertifika programı ile ilerde yetkinliğinizi kullanacağınız pozisyona kavuşabilirsiniz. Bu sayede ilkyardım sertifikası neden gereklidir konusunda hem kendinize hem de başkalarına yararınız dokunabilir.

İlk Yardım Malzemelerini Doğru Kullanabilme Fırsatı: İyi bir sertifikasyon süreci ile alacağınız bu belge sayesinde, ekipmanı doğru kullanma avantajına sahip olabilirsiniz. Böylece kritik zaman diliminde ilkyardım sertifikası neden gereklidir noktasında, bir hayat kurtarmış olursunuz.

Sağlık Bakanlığı Onaylı İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

İlkyardım sertifikası, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı kurumlarca verilmektedir. Sertifikasyon süreci içinde alınacak eğitim, bu belge için gereklidir. Öncelikle kaliteli sertifika programı için iyi bir kurs seçilmelidir. Kare Akademi olarak seçim tercihini bizlerden yana kullanmanız durumunda sertifika için;

  • Bir adet fotoğraf
  • Kimlik fotokopisi
  • 18 yaşını doldurmuş olmanız
  • Ayrıca en az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir.

Toplamda 16 saat (2 gün) süren teorik ve uygulamalı sertifika programı vardır. Bu sayede alacağınız eğitim ile sınavdan 100 üzerinden 85 alma şansını yakalayabilirsiniz. Peki sertifika programı kapsamında sınav süreci nasıl değerlendirilir?

Sınav Bakanlık memurları ve yetkili eğitmenler eşliğinde yapılır.
Teorik ve uygulamalı olarak 2 bölümden oluşmaktadır.
Sınavdan 100 üzerinden 85 alanlar, sertifika programı kapsamında başarılı sayılır ve belge almaya hak kazanır.
Bu ilkyardım sertifikası 3 yıl geçerlidir. Bu sürenin sonunda güncelleme eğitimi ile sertifikasyon sürecini uzatabilirsiniz. Güncelleme eğitimi, temel ilk yardım eğitim süresinin yarısı kadar olmaktadır.
Alınacak olan belge Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlarca verilmektedir. Ancak belge sahibi eğitmenler bireysel olarak sertifika veremezler.

Sağlık Bakanlığı İlkYardım Sertifikası için Başvuru Evrakları Neler?

Sağlık Bakanlığı tarafından geçerliliği olan sertifika programı kapsamında Kare Akademi tüm olanaklarıyla hizmetinizdedir. Bu noktada sertifika yolunda gerekli başvuru evrakları şunlardır;

Temel İlk Yardım EğitimiKimlik fotokopisi 1 tane fotoğraf
İlk Yardım Güncelleme Eğitimi:İlkyardım sertifikası aslı  1 tane fotoğraf Kimlik fotokopisi
İlk Yardım Eğitmeni Eğitimiİlkyardım eğitici eğitimi almaya uygun meslek diploma fotokopisi T.C kimlik fotokopisi2 tane resim

Kare Akademi Temel İlkyardım Sertifika Programı Eğitim Süreci Nasıl İşlemektedir?

Kare Akademi İlkyardım Merkezi sertifika programı kapsamında verdiğimiz eğitim süreci ile hayata güvenli bakmanıza yardımcı olabiliriz. Peki bu noktada nasıl bir süreçten geçeceksiniz;

  • Eğitim sonunda adaylar belge için değerlendirme sınavına tabi tutulur.
  • Bu sınav sertifika programı kapsamında teorik ve uygulamalı olarak 2 aşamadan oluşur.
  • Sınavlarda; yeni başlayanlar için sertifikasyon süreci önemi noktasında, ilk sınav ücreti kurumumuz tarafından ödenmektedir.
  • Sınav hafta sonu olup, her sınav grubu 10 kişiden oluşmaktadır.
  • 100 üzerinden 85 alanlar sertifika almaya hak kazanır.
  • Aynı şekilde ilkyardım eğitici eğitimi sınavları sertifika programı dahilinde, 100 üzerinden 85 ile belge sahibi olunmaktadır.

İlk Yardım Sertifikası Zorunluluğu Hangi Meslek Alanları için Geçerlidir?

Sağlık Bakanlığı tarafından bazı risk grubu mesleklerine göre, minimum düzeyde ilkyardım sertifikası sahibi bulundurma zorunluluğu vardır. Yani;

Çok tehlikeli işyerleri için, 10 kişiden 1 kişi
Tehlikeli işyerleri için, 15 kişiden 1 kişi
Az tehlikeli işyerleri için, 20 kişiden 1 kişi bu eğitimi ve sonrasında sertifikayı almak zorundadır.
Ayrıca çalışan 1 kişi bile olsa sertifikasyon kapsamında bu eğitim zorunludur.
Sınıflar minimum 7, maksimum 21 kişi ile sınırlıdır. 7 ve katları kişi sayısında 2. ve 3. eğitici zorunludur.

Aslında herkesin sertifikasyon sürecinde bu eğitimi ve belgeyi alması gerekmektedir. Ancak özellikle alması gereken meslek grupları vardır. Kare Akademi İlkyardım Merkezi olarak uygun yaş grubu ve meslekten kişiye bu olanağı sağlamaktayız. Peki bu meslek grupları hangileridir?

Sağlık grubu (Doktor, hemşire, teknisyen vb.)
Eğitim personel grubu (Öğretmen, okul yöneticisi, öğrenci servis şoförleri vb.)
Spor işletmeleri
İşyerleri
Sivil Toplum Kuruluşları
Turizm sektörü

İlk Yardım Sertifikası Nereden Alınır?

Sertifikasyon sürecinde sınavdan başarılı olanlara, ilkyardım sertifikası ve kimlik kartı verilmektedir. Sertifika geçerlilik süresi 3 yıldır. 3 yıl sonunda güncelleme eğitimi ile sertifikasyon sürecinde belge yenileme işlemi yapılır. Bu belgeler Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlar tarafından verilir. Kare Akademi İlkyardım Merkezi olarak sertifika alma sürecini, donanımlı bir eğitimle geçirebilirsiniz.

İlk Yardım Sertifikası Kaç Yıl Geçerlidir?

Temel ilkyardım sertifikası ve ilk yardım eğitmeni sertifikası geçerlilik süresi farklıdır. İlk yardım sertifikası yenileme süresi 3 yıldır. Güncelleme eğitimi ise 8 saatten oluşur. Eğitici eğitimi sertifikası ise 5 yıl geçerlidir. Bu sürenin sonunda güncelleme eğitimi yapılması gerekir. Eğitici eğitimi sertifikasyon güncelleme sırasında, en az 16 saat eğitim verilir.

İlk Yardım Sertifikası E- Devlet Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlk yardım sertifikası sorgulama için, E- Devlet uygulamasını kullanabilirsiniz. Yani “Yaygın Eğitim” üzerinden ilkyardım sertifikası sorgulama yapabilirsiniz. Kare Akademi İlkyardım Merkezi olarak vereceğimiz eğitim sonrasındaki sınavda gösterdiğiniz başarı belgesine buradan ulaşabilirsiniz.

İlk Yardım Sertifikası Ücreti

Fiyatlar, Sağlık Müdürlüğü Fiyat Tespit Komisyonu 2023 yılı için belirlenmiştir. Kare Akademi İlkyardım Merkezi iletişim numarasından seçeceğiniz sertifika paketi için fiyat alabilirsiniz. Bu konuda gerekli ve net bilgiyi sizlere aktarmaktan mutluluk duyarız. İlkyardım eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir