Anasayfa » İlkyardımın Önemi: Neden Herkes İlkyardım Bilmeli?

İlkyardımın Önemi: Neden Herkes İlkyardım Bilmeli?

İlkyardım kaza gibi hayatı tehlikeye sebep olan bir durum meydana geldiğinde sağlık görevlilerinden önce mevcut durumun daha kötüye gitmemesi amacı ile müdahale etmektir diyebiliriz. Bu uygulamayı yapan kişiye ise ilk yardımcı denir.

Bu kişi olay anında herhangi bir araç gereç aramadan, orada bulunan mevcut araç ve gereçler ile müdahaleyi yapan bununla alakalı gerekli eğitimi almıştır. Söz konusu müdahalenin birinci amacı hastanın durumunun daha kötüye gitmesine engel olmaktır.

İlkyardım İçin Hayat Kurtarma Zinciri Nedir?

Bir hastaya ya da yaralıya söz konusu uygulamada bulunurken belli bir hayat kurtarma zincirinden bahsetmek gerekir. Bahsi geçen bu zinciri ise şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

 • Durumdan sağlık kuruluşlarının haberdar edilmesi gerekir.
 • Olay yerinde yaralıya temel yaşam desteği sağlanır.
 • Daha sonra sıra ambulans ekibinin müdahalesine gelir.
 • Sonrasında ise hastanenin acil servisinde gerekli müdahale yapılmış olur.

Bunun haricinde ilkyardım uygulamasının temel uygulamalarını 3 alt başlıkta incelemek mümkün olacaktır.

KorumaBildirmeKurtarma
Olay yerinde olması muhtemel tehlikeleri belirlemek.Güvenli bir alan oluşturmak.Olabilecek en seri biçimde gerekli sağlık kuruluşlarına haber vermek.Olay yerinde yaralı ya da hastaya olan müdahalenin hızlı olması kadar bilinçli ve sakin bir şekilde olması gerekir.Müdahale yapılırken hastanın durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. İlkyardım bilinmemesi halinde ise kesinlikle yaralıya müdahale edilmemesi hiçbir şekilde dokunulmaması gerekir.

İlkyardımın Önemi Nedir?

İlkyardım oldukça önemli bir uygulamadır. Acil durum anında yapılması gereken ilk müdahaleyi bilmek son derece önemlidir. Her an ve her yerde insanın başına her türlü kaza gelebilir. Böyle bir durumda da nasıl davranacağımızı veya nasıl müdahale edeceğimizi bilmek her zaman için daha iyi olacaktır.

İlkyardım denilen uygulama hayat kurtarıcı bir niteliğe sahiptir. Bu nedenle öneminin herkes tarafından bilinmesi gerekir. Söz konusu uygulamanın sahip olduğu önem ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • İnsanın başına gelebilecek herhangi bir kazada sağ kalma olasılığını artırmak
 • İnsanlara huzurlu ve sağlıklı olarak nitelendirilebilecek bir hayat kalitesi sunabilmek
 • Kalıcı sakatlanmaları en aza indirmek

Kazanın meydana geldiği yerde kazazedelere ilk beş dakika içerisinde gerekli ve doğru bir müdahalede bulunmak hayatta kalma olasılığını neredeyse yarı yarıya oranda artırmaktadır. Bu nedenle de İlkyardımın önemi: Neden herkes ilkyardım bilmeli? Sorusuna hayatta kalma olasılığını artırmak olarak cevap verilebilir.

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her yıl yaklaşık 7000 kişi trafik kazası sonucu hayatını kaybediyor. Can kaybı ya da kalıcı sakatlanma yaşanan olayların çoğunda ise kargaşa ve panik halinin hakim olduğu görülmüştür. Yani acil durum anında sakinliğini koruyarak yapılan doğru hayat kurtarıcı ilkyardım müdahalesi sayesinde can kaybı ve kalıcı sakatlanmaların önüne geçilmiş olunacaktır.

İlk Yardım Bilmenin Topluma ve İnsanlığa Katkıları Nelerdir?

İlkyardımın önemi: Neden herkes ilkyardım bilmeli? Sorusuna birçok olumlu cevap verilebilmektedir. İnsan hayatında her an her şey olabilmektedir. Evde, dışarıda ya da iş yerinde çeşitli kazalar ile karşılaşabilme ihtimalimiz her zaman bulunur. Bu nedenle her ihtimali göz önünde bulundurarak temel ilk yardım bilgilerine sahip olmak son derece önemlidir.

Söz konusu uygulamayı doğru ve sakin bir biçimde yapmak en önemli detaydır. Bu yüzden de belli bir eğitimden geçmek gerekir. Aksi halde yanlış bir hamlede bulunmak mevcut durumu daha da kötüye götürebilmektedir. Bu nedenle herhangi bir ilk yardım bilgisi ve eğitimi bulunmayan kişiler kaza anında yaralıya kesinlikle müdahale etmemelidir. Hiçbir şekilde yaralıya dokunmadan sağlık ekiplerinin gelmesini beklemesi gerekir.

İlkyardım Eğitiminin Yaygınlaşmasının Nedenleri Nelerdir?

Son yıllarda ilk yardım eğitimi alan kişi sayısı ciddi bir artış göstermiştir. Bunun en büyük sebebi ise İlkyardımın önemi: neden herkes ilkyardım bilmeli sorusunun cevabının daha net bir şekilde anlaşılmasından kaynaklanıyor. Söz konusu hayat kurtarıcı müdahaleye ne zaman ihtiyaç duyulacağı hiç belli değildir. Bu nedenle her insanın bilmesi gereken eğitimler arasında yer almaktadır. Daha yaygın hale gelmesinin sebeplerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Olay anında daha sakin ve temkinli olmak istemek
 • Acil durum meydana geldiğinde hayat kurtarıcı hamleyi yapabilmek için
 • İlk yardımeğitiminin alınması halinde hastalıklara karşı korunma bilinci daha da gelişmiş olacaktır.
 • Her yıl trafik kazalarının daha da artış göstermesi ve bu tarz kazalarda uygulanan doğru müdahalenin hayat kurtarıcı nitelikte olması.

İlk Yardım Uygulaması Sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Acil durum anında ilk yardım eğitimi alan kişinin takip etmesi gereken bazı adımlar vardır. Bunları titizlikle ve sakinlikle uygulaması gerekir. Söz konusu adımlar ise şu şekildedir;

 • Yaralının ya da hastanın durum değerlendirmesinde bulunmak gerekir.
 • Yaralının ya da hastanın içinde bulunduğu endişeleri ve tedirginlikleri gidererek sakinleştirmeyi amaçlamak
 • Yapılacak müdahalede yardımcı olması gereken kişileri doğru bir şekilde organize etmek
 • Hastanın durumunun daha kötüye gitmesine engel olmak için yapılması gereken müdahalede bulunmak
 • Kırık, çıkık ya da kanama gibi durumların meydana gelmesi halinde doğru uygulamanın yapılması
 • Yaralıyı kesinlikle hareket ettirmeden müdahalede bulunmak gerekir.
 • Yaralı olan kişinin yarasını görmesi onun endişeye kapılmasına neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle izin vermemek gerekir.
 • Yaralıyı en yakın sağlık kuruluşuna sevk etmek

Nasıl İlk Yardımcı Olunur?

İlk Yardımmüdahalesinde bulunmak için yerine getirilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Gerekli noktalar ise Sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan bir yönetmelikte açık bir şekilde belirtilmiştir. Yönetmelikte geçen maddelerin birinin dahi eksik olmaması gerekir. Söz konusu maddeler ise şöyledir;

 • En az ilkokul diplomasına sahip olmak gerekir.
 • Acil durum için temel ilk yardım eğitimini almış olmak gerekir.
 • İlk yardımcı sertifikasına sahip olmak gerekir.

İlk yardım eğitimi acil durum anlarında hayat kurtarıcı bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle istinasız herkesin bu eğitime sahip olması gerekir. Kaza anında doğru müdahale hayat kurtarabilmektedir. Doğru bir müdahalenin yapılması ise doğru ve kaliteli bir eğitim almaktan geçer.

Kare Akademi İlkyardım Merkezi bu konuda önde gelen merkezlerden bir tanesidir. Siz de bu konuda kaliteli ve doğru bir eğitim almak için Kare Akademi İlkyardım Merkezi ile iletişime geçebilir, konu ile alakalı tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir