Anasayfa » İlkyardımda Solunum Yolu Tıkanıklığı

İlkyardımda Solunum Yolu Tıkanıklığı

Solunum yolu tıkanıklığı, gündelik hayatta sıkça karşılaşılan ve ilk yardım gerektiren uygulamalardandır. Yetişkinlerde, yaşlılarda özellikle çocuklarda ve bebeklerde sık rastlanılan solunum yolu tıkanıklığı oldukça önemli bir konudur. Solunum tıkanıklığında neler yapılır, nasıl müdahale edilmeli en ince detaylarıyla kişilerin öğrenmesi gereken ilk yardım bilgilerindendir.

Solunum Yolu Tıkanıklığı Nedir?

İlk olarak solunum yolu tıkanıklığı, hava yolunun solunumu gerçekleştirmede gerekli olan havanın geçişine engel oluşturacak şekilde belirli düzeyde tıkanıp, solunumu zorlaştırmasıdır. Tam tıkanma veya kısmi tıkanma şeklinde ikiye ayrılan solunum yolu tıkanıklığı, acil müdahale isteyen problemlerdendir.

Belirtileri ve yardımı birbirinden farklı olan solunum yolu tıkanmasına dair en doğru ve uzman bilgileri Kare Akademi İlkyardım Merkezi’nde öğrenebilirsiniz. Kişileri ilk yardım konusunda uzman bilgilerle donatan Kare Akademi İlkyardım Merkezi, solunum yolu tıkanıklığı konusunda da kapsamlı eğitimler vermektedir.

Solunum Yolu Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Tam tıkanma ve kısmi tıkanma şeklinde ikiye ayrılan solunum yolu tıkanıklığı, belirtiler noktasında da değişiklik göstermektedir. İnce detayları içeren solunum tıkanıklığında ilk yardım, muhakkak uzman kişilere tarafından yapılmalıdır. Kare Akademi İlkyardım Merkezi, sizleri ilk yardım uzmanlığına ulaştırmak için profesyonel destek ve hizmet sunmaktadır. Kişilerin yaşamını etkileyen solunum yolu tıkanıklığı belirtileri ise şu şekildedir:

1 – Tam Tıkanma Belirtileri

Tam tıkanma, hava girişinin tamamen engellendiği durumdur. Yutulmuş ya da hava yoluna kaçmış yabancı cismin, hava geçişini tamamen engellemesidir. Direkt ve hızlı şekilde uzman müdahalesi isteyen tam tıkanmada belirtiler ise şunlardır:

  • Kişi nefes alamaz.
  • Acı çekiyormuşçasına ellerini boynuna götürür.
  • Konuşamaz ve iletişim kuramaz.
  • Ten rengi morarır.

Kişiyi ölüme sürükleyebilecek ve acil yardım isteyen tam tıkanmada, uygulanacak yöntemler de bilirkişiler tarafından yapılmalıdır. Kare Akademi İlkyardım Merkezi, sık karşılaşılan ve her an herkesin başına gelebilecek olan solunum yolu tıkanıklığı konusunda da öğrencilerine detaylı bilgiler sunmaktadır. Siz de solunum yolu tıkanıklığı başta olmak üzere ilk yardımda uzmanlaşmak istiyorsanız Kare Akademi İlkyardım Merkeziyle iletişime geçmelisiniz.

2 – Kısmi Tıkanma Belirtileri

Kısmi tıkanmada ise, az bir miktarda hava geçişi bulunmaktadır. Kısmi tıkanma, kişinin yabancı cisim yutması, nefes borusuna yiyecek kaçması gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Kısmi tıkanma yaşayan kişiye uzman müdahalesi yapılmazsa, tam tıkanma durumu görülebilmektedir. Kısmi solunum yolu tıkanıklığı belirtileri:

Kişi durmadan öksürür.
Nefes alabilir.
Kişi konuşup, iletişim kurabilir.

Kısmi tıkanma, tam tıkanmaya kıyasla daha öngörülebilir bir durumdur. Ancak yine de kısmi tıkanma yaşayan kişiye de uzman kişiler destek olmalıdır. Kişilere tedavi uygulama noktasında da eğitim veren Kare Akademi İlkyardım Merkezi’nde kısmi tıkanıklık yaşayan kişiye neler yapılacağı da uygulamalı ve sözlü şekilde öğretilmektedir.

Solunum Yolu Tıkanıklığı Nedenleri Nedir?

Günlük yaşamda herkesin yaşayabileceği solunum yolu tıkanıklığı neden olur da en çok merak edilenler arasındadır. 7’den 70’e herkesin yaşayabileceği bu rahatsızlıkta birçok etken bulunmaktadır. Solunum yolunu tıkayan etkenler nelerdir diye bakıldığında:

  • Yemek esnasında büyük lokma yutma,
  • Alt ve üst damakta takma diş varlığı,
  • Alkol seviyesi yüksekken yemek yemeye çalışmak,
  • Ağızda yiyecek varken gülmek veya konuşmaya çalışmak,
  • Bilye, bozuk para, boncuk gibi katı ve yabancı cisimler,
  • Bilinci kapalı olan hastalarda dilin geriye kaçması şeklinde örneklendirilmektedir.

Solunum yolu tıkanıklığı nedenleri, solunum yolu kısmi tıkanmış kişiye ne yapılır hakkında en detaylı ve profesyonel bilgiler Kare Akademi İlkyardım Merkezi’ndedir. Kişileri ölüme sürükleyebilecek tıkanmalarda, yalnızca uzman kişilerin herhangi bir müdahalede bulunması gerektiği unutulmamalıdır. Bundan dolayı da Kare Akademi İlkyardım Merkezi, sizleri uzmanlığa ulaştıracak yolda yanı başınızdadır.

Solunum Tıkanıklığı Durumunda İlk Yardım Basamakları Neler?

Solunum yolu tıkanıklığı, aniden oluşan sağlık problemlerindedir. Yani yemek esnasında büyük lokma yutma sonucunda bile solunum yolu tıkanıklığı yaşanabilmektedir. Özellikle bebekler ve çocuklarda sık karşılaşılan bu durumda ilk yardım bilmek oldukça elzemdir. Solunum yolu tıkanıklığı ilk yardım denildiğinde akla gelen ilk uygulama ise Heimlich manevrasıdır. Sırasıyla:

1 – Heimlich Manevrası Nedir?

Heimlich manevrası, karna baskı uygulama yoluyla, herhangi bir sebepten boğazı veya nefes borusu tıkanmış kişinin hava yolunu açmaya yardımcı olan ilk yardım yöntemidir. Boğaza yabancı cisim kaçtığında, cismin çıkarılması için uygulanan yöntemlerin başında Heimlich manevrası gelmektedir. Bireysel olarak uygulanan ve birkaç tekniği içeren bu yöntemde, temel bilgileri bilmek gerekir.

2 – Heimlich Manevrası Kimlere Uygulanır?

Heimlich manevrası acı çekerek ellerini boynuna götüren, konuşamayan, moraran ve nefes alamayan kişilere uygulanmaktadır. Sayılan bu belirtiler tam tıkanma belirtileridir. Kısacası Heimlich manevrası, tam tıkanma yaşayan kişilere uygulanmaktadır.

Kısmi tıkanmada ise tedavi, kişiyi öksürtmeye yöneltmektir. Kısmi tıkanma yaşayan kişi, öksürmeye teşvik edilir ve bulunduğu pozisyonda kalması sağlanır. Ancak solunum ve öksürük zayıflarsa veya kaybolursa acilen girişimde bulunulur.

3 – Heimlich Manevrası Nasıl Uygulanır?

Kişi öksüremiyor, konuşamıyor ve nefes alamıyorsa; alanda başka kişiler varsa diğerlerinden tıbbi yardım çağırmasını isteyin. Şayet yalnızsanız solunum yolu tıkanıklığı ilk yardımına başlayın:

Ayakta veya durur pozisyonda olan hastanın arkasına geçilir.Hastanın öne eğilmesini sağlayın.
El içiyle hastanın sırtına hızlıca ve kuvvetlice 5 kere vurun.Tıkanıklığın açılıp açılmadığına bakın, açıldıysa işlemi durdurun.

Tıkanıklık geçmediyse acilen Heimlich manevrası uygulanmalıdır. Tıbbi bir müdahale olan Heimlich manevrasını iyi bilen kişilerin uygulaması gerekmektedir. Kare Akademi İlkyardım Merkezi, Heimlich manevrasının nasıl uygulandığını, temel tekniklerin neler olduğunu uzman kişilerle öğretmektedir. Heimlich manevrasının esaslarını Kare Akademi İlkyardım Merkezi sayesinde profesyonelce öğrenebilirsiniz.

Solunum Yolu Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Solunum yolu tıkanıklığı, sırta vurma veya Heimlich manevrasıyla geçebilmektedir. Bu iki yöntem, solunum yolu tıkanıklığı yaşayan kişiyi büyük sorunlardan kurtarabilmektedir. Hava yolunu kesen tıkanmalar kişileri felce, beyin hasarına hatta ölüme sürükleyebilmektedir. Bundan ötürü tıkanmalara dikkat edilmelidir.

Solunum yolu tıkanıklığı, tedavi yöntemleri ve bunun nasıl önleneceğini Kare Akademi İlkyardım Merkezi’yle öğrenebilirsiniz. İlk yardımda kapsamlı eğitimler veren Kare Akademi İlkyardım Merkezi’nde solunum yolu tıkanmaları da geniş bir yelpazede ele alınmaktadır. İlk yardımda uzmanlaşmak istiyorsanız Kare Akademi İlkyardım Merkezi’yle iletişime geçmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir